Рекорди

Бундеслига

 • Најмногу освоени титули: 20
 • Најмногу победи во Бундеслигата (845) и најмногу освоени поени (2887)
 • Најмногу кола поминати на врвот на табелата: 509
 • Највисок просек на освоени поени во Бундеслигата (по натпревар): 1.92
 • Најмногу постигнати голови во Бундеслигата: 3182
 • Најмногу победи во една сезона (1972–73): 25
 • Најмалце изгубени натпревари во една сезона (1986–87): 1
 • Најмногу голови во една сезона (1971–72): 101
 • Најмалце примени голови во една сезона (2007–08): 21
 • Најмногу победи во низа (19 Март – 20 Септември 2005): 15
 • Најмногу победи во првата година во Бундеслигата (1965–66): 20
 • И негативен рекорд, натпреварот на Баерн во Дортмунд во сезоната 2000–01 најнефер натпревар во историјата со 15 картони (10 жолти, 1 два жолти, 2 црвен)[2]

Останати национални рекорди

 • Најмногу титули: 21
 • Најмногу победи во купот: 14
 • Најмногу победи во Лига Купот: 6
 • Единствен тим што ја има освоено двојната круна две сезони со ред (2005–06 и 2006–07)
 • Единствен тим кој има освоено титули и во машка и во женска конкуренција, во една сезона

Интернационални рекорди

 • Најбрз гол во историјата на Лигата на Шампионите: По само 10 секунди, Рој Макај на 7 Март 2007, против Реал Мадрид
 • Последен тим кој ја освоил Лигата на Шампионите/Европскиот Куп три години со ред: 1974–76
 • Највисока победа (од двата натпревари) во нокаут фазата од Лигата на Шампионите: 12–1 на 24 Фервруари 2009 (5–0) и 11 Март 2009 (7–1) против Спортинг Лисабон

Од индивидуалци

 • Најмногу титули: 8 (Оливер Кан и Мехмет Шол)
 • Титули во купот: 6 (Оливер Кан)
 • Најмногу голови во една сезона: 40 (Герд Милер во 1971–72)
 • Најмногу голови во Бундеслигата (цела кариера): 365 (Герд Милер)
 • Најмногу пати биден најдобар стрелец: 6 (Герд Милер)
 • Најмногу последователни настапи во Бундеслигата: 422 (Сеп Маер од 1966 до 1977)

*Според податоци од Ноември 2008

Advertisements
%d bloggers like this: