Archive

Archive for the ‘Играчи’ Category

Даниел Ван Бајтен: Сакам да ја освојам ЛШ

Освојувањето на ЛШ сеуште му е неостварена желба

Освојувањето на ЛШ сеуште му е неостварена желба

Даниел ван Бајтен за кратко време се здоби со репутација на главен играч во ЛШ за Баерн.Слично како и минатата сезона,и овој пат белгискиот интернационалец го постигна првиот гол за Баерн во најелитното натпреварување во Европа.Во интервјуто дадено за официјалниот сајт на баварците тој зборува за Луис Ван Гал,за постигнувањето на важни голови како и за неговиот животен сон.

fcbayern.de: Вие го постигнавте првиот гол за Баерн минатата сезона во Букурешт,а во мечот против Макаби Хаифа повторно го сторивте тоа…вие како да сте обврзан да го постигнувате првиот погодок во ЛШ секоја сезона?

Ван Бајтен : Не би било лошо тоа.Игравме доста добро во првото полувреме,но не успеавме да го сториме најпотребното-да постигнеме гол.Поласкан сум што јас го постигнав голот кој му беше потребен на тимот,исто како и минатата година во Букурешт.Тоа ни помогна во освојувањето на премиерните три бода.

fcbayern.de: Обично напаѓачите се задолжени за постигнување на головите…

Ван Бајтен: Но одвреме на време зошто да не постигнат по некој гол и одбранбените?Јас сакам да  и помогнам на екипата.

fcbayern.de: Сите 4 гола кои ги имаш постигнато во дресот на Баерн биле многу важни-головите во Хаифа и Букурешт,и двата гола против Милан (2-2).

Ван Бајтен: Задоволен сум поради тоа.Никогаш нема да ги заборавам постигнатите голови а не би требало ниту фановите.

fcbayern.de: Што е поважно-постигнувањето голови или да го спасите сопствениот гол?

Ван Бајтен: Двете.Ние дефанзивците секогаш сакаме да биде безопасно пред нашиот гол.Одбраната  е дел од играта исто како и нападот.

fcbayern.de: Луис Ван Гал беше многу задоволен од перформансите во првиот дел.Дали играте на начин каков што посакува тренерот?

Ван Бајтен: Беше малку незгодно за игра на почетокот, но се подобруваме на секој натпревар.Постигнавме 11 гола во последните 3 меча а примивме само еден.Тоа е показател дека учиме и дека се повеќе се навикнуваме на тактиката на тренерот.Не смееме да мислиме дека се е перфектно бидејќи би можеле лесно пак да “паднеме”.Секој од нас треба да се рефокусира константно.

fcbayern.de: Што е сменето во одбраната под водство на Ван Гал?

Ван Бајтен: Тренерот сака дефанзивните играчи да се вклучат во борбата за топка,па секогаш има опција да се повлечат назад.Но,сака и да помогнат во создавањето на акциите.

fcbayern.de: Уште еднаш,ти го помина дуелот со Макаби во покажување,гестикулирање и давање наредби.

Ван Бајтен: Се обидував да ја организирам одбраната најдобро што можам.Среќен сум со улогата што ја имам во екипата и затоа всужност дојдов од Хамбургер.Кога работите не се одвиваат најдобро,се обидувам да ги мотивирам соиграчите.Кога се е добро,тогаш ги мотивирам  соиграчите да продолжат така.

fcbayern.de: Да се вратиме на ЛШ.Во годишната книга на Баерн вие рековте дека најголема желба ви е триумф во ЛШ.Возможно ли е тоа сезонава?

Ван Бајтен: Имам соништа кои сакам да се реализираат барем во некоја точка.Знам дека остварувањето на овој сон ќе биде многу тешко,но се надевам дека ќе ми успее еден ден.Како и да е,сепак имаме одиграно само еден меч,па затоа треба да се концентрираме на следниот и да се осигураме дека ќе ја поминеме групната фаза.Потоа поинаку ќе погледнеме на работите.

fcbayern.de: Следен предизвик е саботната пресметка со Нирнберг.Колку е тешко да се адаптирате на Бундеслигата после започнувањето на ЛШ?

Ван Бајтен: Шампионската Лига е секогаш посебна,но секогаш треба да можете да се рефокусирате на домашното првенство.Ние сме професионалци и ќе го сториме тоа.Ние не сме лидери на табелата и знаеме дека  саботниот натпревар е дерби.

Advertisements

Лука Тони ќе му биде понуден на Милан

Никој не го сака

Никој не го сака

За италијанскиот голгетер нема повеќе место во тимот на Баерн Минхен,па затоа во јануари најверојатно ќе им биде отстапен на росоњерите.

Според Билд, раководството на Баерн вложува големи напори за што поскоро да се ослободи од услугите на Лука Тони.Играчот кој во 2007 година се пресели на Алианц Арената од екипата на Фиорентина,сезонава не е на листата на играчи на кои смета тренерот Луис Ван Гал па затоа во јануари Тони ќе му биде понуден на Милан.Искусниот фудбалер сака престојнава сезона да игра во некој клуб за да може да се избори за место во италијанскиот национален состав кој ќе настапува на Мундијалот следното лето.

Сепак во моментов,од една страна росоњерите имаат поголеми грижи отколку да ангажираат играч плус, но од друга страна пак, доколку Марко Бориело не се опорави од повредата или ако Хунтелар не успее да се вклопи во играта на миланскиот клуб,би можеле сериозно да размислат за понудата на баварците.

Коларов интересен за челниците на Баерн

И тој стана мета на Баерн

И тој стана мета на Баерн

Баерн Минхен се приклучи на листата на клубови кои се заинтересирани за потписот на дефанзивецот на Лацио-Александар Коларов.

И по завршувањето на официјалниот преоден рок на фудбалскиот пазар,шпекулациите околу можните трансфери не запираат.Имено,баварскиот гигант продолжува со потрагата по квалитетен одбранбен фудбалер а погледите  овој пат се насочени кон 23-годишниот Александар Коларов,кој според  управата на Баерн,би бил добар не само во одбраната туку би бил од голема помош и во офанзивниот дел од играта.

Сепак,српскиот интернационалец  има договор со бјанконерите кој истекува во 2012 година со плата од 250 000 евра по сезона,а освен Баерн Минхен за него покажа интерес  и големата тројка од Италија-Јувентус,Интер и Милан.

Како мислите дека Баерн треба да настапи против Макаби Хаифа?

Стадионот на Макаби Хаифа

Стадионот на Макаби Хаифа

Пред Баерн е првиот натпревар во Лигата на Шампионите, кој ќе го игра утре против израелскиот тим Макаби Хаифа.

Овој натпревар во живо можете да го проследите на http://bayernmunchen-livestream.blogspot.com/.

На Ван Гал на располагање за овој натпревар му се следниве играчи:

Голмани: Бут, Ренсинг

Дефанзивци: Лам, Ван Бајтен, Бадштубер, Брафхајд, Брено, Лел, Контенто

Везни: Швајнштајгер, Тимосчук, Прањиќ, Алтинтоп, Баумјохан, Соса, Отл

Напаѓачи: Робен, Рибери, Гомез, Олиќ, Милер, Сене

Направете ја вашата стартна формација со која Баерн би требало да настапи вечерва.

Прочитајте повеќе

Швајнштајгер пред суспензија

Можно е негово отсуство на неколку натпревари

Можно е негово отсуство на неколку натпревари

Играчот за врска се наоѓа пред суспензија поради предизвикување на Тинга за време на дербито во Дортмунд.

Бастијан Швајнштајгер може да биде казнает од германската фудбалска асоцијација (DFB) заради неспортскиот потег кој го направи врз Тинга на гостувањето во Дортмунд викендов, каде што Баерн победи со 1:5.

Играчот на Баерн го нагази противничиот играч на коленото по еден старт направен врз него. Судијата не го забележа тоа, но затоа потегот го забележаа ТВ камерите.

Германските медиуми веќе го прогласија Швајнштајгер за кривец и се сигурни дека ќе биде казнет, а жртвата од случајот Тинга, во изјавата по натпреварот малце ја ублажи ситуацијата изјавувајќи дека сепак тоа не било толку страшно.

Фросина Аризанкоска/Наум Баварец

Алекс во Баерн?

Ќе се реализира ли овој трансфер?

Ќе се реализира ли овој трансфер?

Играчот на Челзи би можел да ја пополни празнината во баварската одбрана.

Како што наведува Дејли Мејл,дефанзивецот кој моментално настапува во Челзи,е на мета на челниците на Баерн Минхен и Ливерпул.

Неговиот договор со лондонскиот клуб му истекува во 2010 година,меѓутоа не е исклучена можноста за негов предвремен трансфер.

Откако Лусио летово замина во Милано во екипата на Интер,Баерн остана без квалитетен одбранбен фудбалер,па тренерот Луис Ван Гал се обидува да најде соодветна замена за него.

Реал Мадрид,Јувентус ,Милан и Лион се останатите клубови кои атакуваат на Алекс.

Среќен роденден Милер!!!

Среќен роденден!!

Среќен роденден!!

Денеска 13 Септември 2009 година, напаѓачот на Баерн Минхен, Томас Милер го прослави неговиот 20 роденден.

Најдобриот подарок веројадно си го подари самиот себеси, а тоа беа неговите први два гола во Бундеслигата на мечот против Борусија Дортмунд.

На овој ден Милер веќе излегува од тинејџерските години и со сигурност станува врвен напаѓач.

Среќен роденден Томас и очекуваме многу голови од твоја страна!

ПС: Среќен роденден и на Фросина и на Бекенбауер (со мало задоцнување, извинете!)!