Почетна > Баерн Минхен, Колумни > Нова катастрофа во Баерн-Лусио си замина

Нова катастрофа во Баерн-Лусио си замина

 • Секогаш се бореше до последен здив

  Секогаш се бореше до последен здив

  Додека Флорентино Перез ја тресе фудбалска Европа со сензационални трансфери носејќи ги во Реал Мадрид Кристиално Роналдо (94 Милиони),Кака (68 милиони) ,Бензема (35 милиони) а воедно сакаат да издвојат огромна сума и за францускиот интернационалец од редовите на Минхенски Баерн и со тоа да прават дрим-тим достоен за најголемите подвизи, управата на најтрофејниот германски тим Баерн се реши на сосема спротивен чекор.И покрај заработката на неверојатни 34 милиони евра минатата сезона само од Лигата на шампиони (повеќе дури и од шампионот Барселона),менаџерот на баварците ,Ули Хенес,одлучи по којзнае кој пат летниот трансфер период да го помине релативно ефтино.За доаѓањето на Марио Гомез,Тимошчук,Даниел Прањиќ,Олич и неколку млади таленти Баерн и не се потроши толку многу а доби барем тројца квалитетни играчи.Но,мораше некој и да замине,па така Подолски се врати во Келн,Одо во Милан,Зе Роберто во Хамбургер а на повидок е заминувањето и на Боровски и Кристијан Лел.

 • Она што особено ги потресе фановите на 4-кратниот шампион на Европа се чини дека е заминувањето на бедемот во одбраната-бразилецот Лусио.По освојувањето на Купот на Конфедерации со селекцијата на Бразил  минатиот месец,новиот тренер на Баерн  Минхен,Луис ван Гал, изјави дека во иднина нема да смета на услугите на искусниот бразилец,па така Интер го искористи поволниот момент и побрза по неговиот потпис и тоа за само 8 милиони фунти го доведе во своите редови.Хенес без размислување одлучи да го одобри трансферот без притоа да најде соодветна замена за фудбалерот кој во екипата дојде во 2004 година од тимот на Баер Леверкузен и притоа одигра 144 натпревари а постигна 7 гола.Сега во централната дефанзивна линија останаа Демикелис,Ван Бајтен и неискусниот и непроверен на дело-бразилецот Брено.Колкава е веројатноста фудбалер од калибарот на Брено да биде достојна замена за фудбалер којшто изминативе 5 сезони со баварците освои вкупно 9 трофеи,а притоа е капитен на репрезентацијата на кариоките со која исто така има значајни успеси??Да не заборавиме дека иако беше централен дефанзивец,често пати имаше клучна улога во креирањето на нападите на Баерн и беше играч кој никогаш не глумеше на теренот и ретко правеше фаули,сепак тоа не беше доволно за менаџерот да му понуди барем двегодишен договор и да го задржи во тимот.Едноставно го продаде за смешна сума на пари и ги разгневи фановите на славниот германски тим кој речиси цела деценија е мета на потсмев.Веќе цели 8 сезони Баерн ја нема освоено Лигата на Шампионите,нема влез ни до полу-финале од далечната 2002/2003 ниту пак купи некоја ѕвезда од светски ранг.Едноставно,управата и понатаму инсистира на купување на играчи за ефтини пари и притоа има намера да тргне во поход кон трофејот од ЛШ со Прањиќ,Брено,италијанецот Тони кој го промашува празниот гол или беше отсечен од екипата во поголемиот дел од натпреварите изминатата сезона,капитенот Ван Бомел кој демонстрира агресија доста често…
 • А што доколку се повреди некој од одбраната?Е тогаш немаме замена ама на Хенес и не му е гајле.Најважно е што сега е побогат за 8 милиони евра од продажбата на Лусио и нема никаква намера тие пари да ги потроши за централен дефанзивец за одбраната да не биде најслабата алка на и онака кревкиот среден ред и прилично несигурниот Ренсинг.Слабите резултати во Европа се чини дека сезонава ќе кулминираат.Дури и просечните голгетери ќе имаат отворен простор кон голот на Михаел Ренсинг,бидејќи ќе нема стабилен стопер кој би можел да му помогне на младиот голман.Неуспехот е неизбежен доколку до крајот на летниот преоден рок не се смени политиката на челните луѓе на Баерн и конечно да се издвојат пари за доаѓање на  ѕвезди ко што имаат силните европски гиганти.Крајно време е Хенес и Румениге да размислат колкави штети и срам му нанесуваат на големиот Баерн со непромислените потези што ги прават зошто во спротивно и Рибери ќе си замине а и некое позвучно име не би сакало да настапува за тимот од Баварија во иднина.
Advertisements
 1. vlatko
  19/07/2009 во 5:11 ч.

  KAKO MOZE takvi natpisi da pisete na stranata. Sega jas da kazam nesto, baern go ima toj drim tim, celo vreme se voshituvate na mancester. kako bil poseben kako neznam sto. da ne transferot na valencia e mnogu podobar od ono na pranjic (boze svasta). za mancestaer vazi praviloto , najdi evtin fudbaler prodadi go za mnogu pari, a za nas ne cinel breno, od kaj znaete deka breno ne cinel, ( a znaete kolku greski napravi Lucio minatata sezona), nikoj na toa ne misli. Lucio ta lucio,i sega sto. Mislete deka eden svajnstager e poslab od NANI, aj da ne pocname da se vregame, da ne eden evra e pojak od lam, da eden demicelis e poslab od vidic, vidovte kakov gol primi van der sar sega so malezija, itn itn. Samo od cel sostav mozam da kazam deka van bomel ne treba da igra, a za drugite treba malku poveke motivacija i poveke trcanje na terenot. Pozdrav, i drugie timovi imaat poslabi igraci, a da videte deka real vo novata sezona nema da napravi nisto.
  BAERN I SAMO BAERN.

  • Frosina
   22/07/2009 во 0:19 ч.

   Ако се е толку добро во Баерн,тогаш зошто скоро деценија немаме ни полуфинале во ЛШ???

 2. damjan
  19/07/2009 во 11:41 ч.

  ma propadna baern a jas kako golem fan na nego puknav od nervoza zaradi henes i drugite gomnari koi ne sakaat da potrosat 2 den.na zasiluvanja.Sto bese pred toa baern?sto e sega?jas mislam deka baern za nekolku godini ke ispadne od buneds ligata dokolku prodolzi vaka(a kako pocnaa do tamu i ke stignat)…no sepak jas sum samo navivac na baern i ne ja vodam politikata vo klubot…pozzz

  • Алекс
   19/07/2009 во 18:20 ч.

   викаш пропадна Баерн?

 3. 19/07/2009 во 13:58 ч.

  Фросина, прво честито на првиот пост.
  Одлична статија, дали конечно челниците на Баерн ќе сфатат дека мора да купат квалитетен и докажан играч за да направат успех. Неможе со некои ’таленти‘ кои ги вадат да освојат титули во Лигата на Шампионите.
  Секако дека се потребни, но мора да се купи и некој познат и докажан играч…

  • Алекс
   19/07/2009 во 18:28 ч.

   а Барселона како можеше да ја освои ЛШ со таленти од нивната школа? не со некои ‘таленти’ туку 7-8 играчи што играа во финалето на ЛШ беа од нивната школа. Барселона никогаш не са купили играч што вреди повеке од 30 мил. евра а пак се најак тим во светот.

   • Frosina
    22/07/2009 во 0:21 ч.

    Екипа се гради константно,секоја сезона (затоа чекор по чекор Барса ја освои титулата ама и минатите сезони имаше големи успеси),за разлика од Баерн

 4. Kaniza
  19/07/2009 во 14:07 ч.

  nekA ide u p.m se toa van gal a napravi cela rabota go ispadi lucio a i ze roberto cera se vide ubavo koj igrac ne znam kak ne im e sram za toa so go napravija ama ako izglede skoro ke lete,ne sa prave ekipa so negovite brafheid i pranjic oti nema da igraat so roda so sparta roterdam ne e vaa holandiskata liga ama ako ke go vidime a baern sekoa utakmica ke prime po 2-3 gola ako ne se zemat uste 2 defanzifci i uste 1 sreden red a borovski ottl lell trebe da letat a isto i breno trebe da se dade nekade na pozajmica oti nisto nema da napravime a so ostanala za pa za liga na sampioni ccccc katastrofa…………..

 5. 19/07/2009 во 14:20 ч.

  Site se nadevavme na posvetli momenti vo bayern so doaganjeto na van gal ama on site ne razocara so toa so nema da smeta na lucio .. niz izminatite godini site imavme pofalni zborovi za menadzerot uli henes, a sega se pokaza deka i pokraj toa sto e dolgo vreme vo timot, pred zaminuvanjeto od svojata funkcija, saka debelo da kjari pari… G-DINE HENES TI KJARIS AMA BAYERN GO DAVIS!!!!!!:@ kako sto znam 4-6 MESTO sme vo evropa spored sevkupniot klupski budzet.. PA ZOSTO DA NE NAPRAVIME TIM??? ZOSTO?

  EDNO E SIGURNO: AKO NE SE DOVEDAT USTE ZASILUVANJA OVA LETO (DESEN BEK, GOLMAN I SEKAKO STOPER!), BAYERN KE BIDE TIM-STATISTI EKIPA ZA POTSMEV VO LS I EKIPA KOJA KE ZAVRSI NA 3 ILI 4 MESTO VO GERMANIJA…

  • Алекс
   19/07/2009 во 18:30 ч.

   Десен бек ке купи Баерн сигурно а за голман ке одлучи Ван Гал за 1 недела дали ке ни треба и дали ке одиме со Ренсинг и Бут во новата сезона.

 6. 19/07/2009 во 14:21 ч.

  INACE CESTITO FROSINA NA PRVATA STATIJA :D SAMO NAPRED! :D

 7. ali
  19/07/2009 во 14:40 ч.

  alal da mi te frosina super statija

 8. juamin
  19/07/2009 во 15:24 ч.

  Ne se praete pesimiste i na kraj zborot go ima trenerot koj igrac mu treba i zatoa ne ja razbiram komentet shto pishuva gore za Lucio, trenerot e profesionalec koga e vo prashanje LUIS VANGAL. Jas mislam deka trebashe odamne da go napushtat Lucio bidejqi toj go narusheshe konceptot na igrata na BAERN MINHEN, sam tercashe od odbrana odeshe vo napad bez kontrolla i zatoa go pozdravuvam ovoj poteg.

  • Алекс
   19/07/2009 во 18:33 ч.

   Те подржувам за тоа што го рече за Луис Ван Гал.

  • Frosina
   22/07/2009 во 0:23 ч.

   Ван Гал е професионалец-тоа не е воопшто спорно,меѓутоа треба да се купат навистина проверени играчи +некој талент,а не само да се продаде Луцио а да нема замена (големо име)

 9. saso
  19/07/2009 во 15:56 ч.

  dobra e statijava se soglasuvam so sekoj napisan zbor,ne deka sum pesimist ama stvarno ne gledam tim sto moze da se bori za LS mora da se nosi odbrana pod hitno.zalno e sto vo ovoj sport se pogolem zamav dobiva zarabotuvackata odkolku kvalitetot na timot.spored mene za 10tina godini fudbalot ke bide sosema podrugo nesto od fudbal.se plasam deka nema da vredi da se naviva poveke.

 10. Riste05
  19/07/2009 во 16:05 ч.

  Јас мислам доколку Рибери не замине ке бидат одлицни заедно со Гомес и Олиц,а и за одбраната мислам дека ке се најде ресеније само усте еден добар голман

  • Алекс
   19/07/2009 во 18:33 ч.

   Рибери нема да замине никаде

   • Riste05
    19/07/2009 во 21:08 ч.

    Нетреба толку песимизам со рибери се кер биде поинаку

 11. Kaniza
  19/07/2009 во 18:06 ч.

  abe juamin neli gledis oti bez lucio odbranta e kako banda bez komanda a???

 12. Petar
  19/07/2009 во 18:58 ч.

  Frosina svaka ti cast a onaj peder van gaal neka i de da se e*e ne go e sram .Pranjic Brafheid najdobro spored nego e da dovede cela holandija i hrvatska vo Bayern i … cc .. Ako lusio ne e pokazal dobra igra ne znam ko je pokazal.Neka dade samo gospod zdravje i sreka na Lahm i Van Buyten oti samo oni ostanaa pozadi so se vika dobri onoa e se u pm

 13. 19/07/2009 во 21:34 ч.

  Petar RESPECT od mene za tebe za toa so go spomna PHILIIPP LAHM kako eden od onie NAJDOBRITE vo odbranata a i sekako vo timot na BAYERN :)

 14. mojse
  20/07/2009 во 10:06 ч.

  cestitam za statijata ama ne se slagam so nekoj raboti jas bas naprotiv mislam deka luis van gal znae sto pravi jas mislam deka odbranata ke e dobra i uste edno deka bayern ke e hit godinesen go gledav vcera i zavcera i mi lici igrata na nekoj si nov poredok vo fudbalot samo treba da se istanci bayern ke bide premnogu agresiven moken i dominanten ednostavno ke e pravo cudo tesko deka ke moze da ni parira nekoj samo treba vreme mene me zadovoluvat rabotata na ovoj covek ako mislite za igraci i za zvezdi bayern nikogas neigral bez dobri igraci i zvezdi stalno imalo i ke imat uber bayern

  • Frosina
   22/07/2009 во 0:26 ч.

   И тебе ке те прасам-ако навистина мислиш дека Баерн е доминантен и силен,со многу јаки играчи,тогаш зошто нема трофеј од 2001 год??? Зошто сите се прашуваат како воопшто Баерн има фанови и сл.?Баерн е доминантен но само во бундес и нисто повеќе од тоа…за жал

 15. mojse
  20/07/2009 во 10:24 ч.

  dali za vas eden od najtalentiranite brazilci stoperi to e breno koj bese proglasen so 17 godini za najdobar stoper vo brazilska liga ne e dobar kolku pike ili kolku nekoj drugi jas mislam deka toj e odlicen i mislam deka mu odgovara ovoj sistem na igra na van gal odlicno vrsi preitisok duri na protivnicka polovina jas veruvam vo bayern i uste vo ovoj tim samo treba vreme, van gal ima trenirano dva golemi kluba ajax i barselona jas i bas tocno so niv odnosno so ajax imat osvojeno eden trofej vo ligata na sampioni i drugata godina ne uspea da go odbrani izgubi na penali so juventus i so barsa osvoji dve prvenstva za dve godni i eden kup i dve polufinalinja vo LS tvakvi rezultati otcekuvam od nego i vo bajern i pogolemi . sto se odnesuva do lucio dobar bese i profesionalec tolku ama toj barase dogovor od 4 godini i ne treba mnogu zalenje,nema vrska to , sto se odnesuva poslednive mecevi na bajern toj e sega vo faza na pripremi i e tezok odnosno teski se igracite koga ke zavrsat tie pripremi i bas koga ke se uigraat tie 15 -16 igraci da ne zaboravime na bastijan i riberi koj se edni od kosturot na bajern i koj ne igraat momentalno ke vi bide mnogu zabavno jas ko sakam bajern kako zivotot moj i mi e edna od najgolemite ljubovi i nema da go napustam nikogas i mislam deka 2010 e presudna godina za germanskiot fudbal otcekuvam dominacija na klupski plan i reprezentativno 2010 svetsko odnosno trofej svetski

 16. Petar
  20/07/2009 во 12:36 ч.

  Dobri se aj da vidime so ke bide no vo T-Home Cupot primija gol od Salke od korner halili altintop ja nadripa celata odbrana i dade gol a da beshe lucio mozebi ke beshe poinakvo no napadot e super ivica olic najdobro igra:)

  • Riste05
   20/07/2009 во 12:56 ч.

   Се секаваш ли оваа година во првенството кога загубивме 0-1 од Салке и после тоа му бесе даден отказ на Клинсман исто така од корна Халил Алтинтоп ни даде гол со глава

  • Алекс
   20/07/2009 во 13:24 ч.

   Епа и Демикелис и Ван Бојтен да беа ке беше поинаку

 17. Petar
  20/07/2009 во 18:07 ч.

  Eve nagore nekoi so vikat mozebi taka zamislil Van gaal no kako i da bide ovaa godina ke bideme pojaki od prethodnata kade klinsman ne beshe trener tuku navivac ni gi terase fudbalerite na nesto dr tuku sasmo sedese na klupata kako spomenik.Onoj den go gledav Breno protiv salek dobro odigra pa da vidime ama sepak BAYERN ke bides 1 ovaa godina.Sepak ne sme nie tie so treba da kroime taktika tuku van gaal i siguren sum deka toj ke bide vo pravo a ne nie:D

  • Алекс
   20/07/2009 во 18:47 ч.

   така е се слагам со тебе :D

 18. Martin
  20/07/2009 во 22:21 ч.

  Bravo Frosina za se si vo pravo, badijala i da ostane riberi, ako nemame jaka odbrana ( a momentalno odbranata e svajcarsko sirenje ) a vo celoto sivilo se vklopuvaat i dvata golmani…. Se na se tesko na BAYERN ovaa sezona dokolku ne kupat barem eden soliden golman i 2 odbranbeni fudbaleri, pak ke bideme smesni vo liga na sampioni, poz do site fanovi na BAYERN !!!

 19. juamin
  21/07/2009 во 20:19 ч.

  Shtutgart kikers vs Baern Munchen 0-10 het trik na OLIC POZDRAV…

 20. Petar
  21/07/2009 во 21:42 ч.

  haha juamin toa pokazuvanje na sila:D

 21. Djoke
  21/07/2009 во 22:27 ч.

  More adminstratori daj napisete nesto za prijatelskata Baern-Kickers samo za losi raboti pisuvate kako da e ova Anti-Bayern sajt… Bayern-Kickers 10:0 – 3gola Olik, 3gola Muller, 2gola Gomez, 1gol Altintop, 1gol Gorlitz

  • 21/07/2009 во 22:41 ч.

   Извини Djoke, имав некои обврски па задоцнив со прегледот :D
   Иначе не е ова Анти-Баерн сајт, баш е ова фан сајт за Баерн!

   • Djoke
    22/07/2009 во 0:24 ч.

    Не, јас ти се извинувам бидејќи бев изнервиран од сите оние статии и коментари што му предвидуваат лоша иднина на Баерн а во моментот тој извојува голема победа против не и така слаб противник…

 22. juamin
  21/07/2009 во 22:51 ч.

  Shto e smeshno prijatele Petar i shtutgart kikers e sillna ekipa, a Baern igrashe bez RIBERI da igrashe i toj sigrno qe bideshe dvojno pogolem rezultatot.

 23. Petar
  25/07/2009 во 0:00 ч.

  Nisto prijatele ne se nerviraj da mozes ke mi zabranes da ziveam haha ..toa e toa :P Abe uzivajte BAyern ako ne moze nekoj da tepa nie ke go tepame i gotovo:P

 1. No trackbacks yet.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: