НОВО! Сега блогот е достапен на повеќе јазици
English Русский Deutsch Hrvatski Français Shqipe
*powered by Google

Баерн Минхен - информатор

’Баерн Минхен – информатор‘ се сели на нов сервер

Новиот дизајнПромената на дизјанот што ја направивме пред неколку седмици, беше планирана за привремена, па плановите не се изменија.

Веќе подолго време работевме на нов дизајн и префрлување на овој информатор на нов сервер, а сега конечно можеме да кажеме дека се е спремно.

Повелете на www.bayernmkd.co.cc и проучете го новиот дизајн. Повеќе информации околу снаоѓањето со новиот дизајн имате тука.

Се надеваме дека ви се допаѓа промената и ќе продолжете редовно да не посетувате како и досега.

Фросина Аризанкоска/ Наум Баварец/ Милчо Балевски

Категории:за блогот

Ексклузивно:Баерн ќе инкасира 100 милиони евра!!!

му се насмевнуваат 100 милиони-Ули Хенес

му се насмевнуваат 100 милиони-Ули Хенес

Ексклузивната информација која пристигна денеска од страна на весникот Келн-Екпсрес,е дека Баерн Минхен ќе продаде 10% од своите акции и ќе заработи точно 100 милиони евра.Компанијата која ќе ги купи овие акции е нивниот бизнис-партнер и спонзор Ауди.Со оваа зделка Баерн добива силна финансиска подршка за своите активности,особено на траснфер пазарот.Ули Хенес денеска ги потврди овие шпекулации во весникот ТЗ.Ваква здела се случи и во 2002 година,кога партнер тогаш беше спортскиот гигант Адидас.

Да се надеваме дека менаџерите на Баерн ја имаат правата стратегија за трошење на овие пари.

Категории:Баерн Минхен

Даниел Ван Бајтен: Сакам да ја освојам ЛШ

Освојувањето на ЛШ сеуште му е неостварена желба

Освојувањето на ЛШ сеуште му е неостварена желба

Даниел ван Бајтен за кратко време се здоби со репутација на главен играч во ЛШ за Баерн.Слично како и минатата сезона,и овој пат белгискиот интернационалец го постигна првиот гол за Баерн во најелитното натпреварување во Европа.Во интервјуто дадено за официјалниот сајт на баварците тој зборува за Луис Ван Гал,за постигнувањето на важни голови како и за неговиот животен сон.

fcbayern.de: Вие го постигнавте првиот гол за Баерн минатата сезона во Букурешт,а во мечот против Макаби Хаифа повторно го сторивте тоа…вие како да сте обврзан да го постигнувате првиот погодок во ЛШ секоја сезона?

Ван Бајтен : Не би било лошо тоа.Игравме доста добро во првото полувреме,но не успеавме да го сториме најпотребното-да постигнеме гол.Поласкан сум што јас го постигнав голот кој му беше потребен на тимот,исто како и минатата година во Букурешт.Тоа ни помогна во освојувањето на премиерните три бода.

fcbayern.de: Обично напаѓачите се задолжени за постигнување на головите…

Ван Бајтен: Но одвреме на време зошто да не постигнат по некој гол и одбранбените?Јас сакам да  и помогнам на екипата.

fcbayern.de: Сите 4 гола кои ги имаш постигнато во дресот на Баерн биле многу важни-головите во Хаифа и Букурешт,и двата гола против Милан (2-2).

Ван Бајтен: Задоволен сум поради тоа.Никогаш нема да ги заборавам постигнатите голови а не би требало ниту фановите.

fcbayern.de: Што е поважно-постигнувањето голови или да го спасите сопствениот гол?

Ван Бајтен: Двете.Ние дефанзивците секогаш сакаме да биде безопасно пред нашиот гол.Одбраната  е дел од играта исто како и нападот.

fcbayern.de: Луис Ван Гал беше многу задоволен од перформансите во првиот дел.Дали играте на начин каков што посакува тренерот?

Ван Бајтен: Беше малку незгодно за игра на почетокот, но се подобруваме на секој натпревар.Постигнавме 11 гола во последните 3 меча а примивме само еден.Тоа е показател дека учиме и дека се повеќе се навикнуваме на тактиката на тренерот.Не смееме да мислиме дека се е перфектно бидејќи би можеле лесно пак да “паднеме”.Секој од нас треба да се рефокусира константно.

fcbayern.de: Што е сменето во одбраната под водство на Ван Гал?

Ван Бајтен: Тренерот сака дефанзивните играчи да се вклучат во борбата за топка,па секогаш има опција да се повлечат назад.Но,сака и да помогнат во создавањето на акциите.

fcbayern.de: Уште еднаш,ти го помина дуелот со Макаби во покажување,гестикулирање и давање наредби.

Ван Бајтен: Се обидував да ја организирам одбраната најдобро што можам.Среќен сум со улогата што ја имам во екипата и затоа всужност дојдов од Хамбургер.Кога работите не се одвиваат најдобро,се обидувам да ги мотивирам соиграчите.Кога се е добро,тогаш ги мотивирам  соиграчите да продолжат така.

fcbayern.de: Да се вратиме на ЛШ.Во годишната книга на Баерн вие рековте дека најголема желба ви е триумф во ЛШ.Возможно ли е тоа сезонава?

Ван Бајтен: Имам соништа кои сакам да се реализираат барем во некоја точка.Знам дека остварувањето на овој сон ќе биде многу тешко,но се надевам дека ќе ми успее еден ден.Како и да е,сепак имаме одиграно само еден меч,па затоа треба да се концентрираме на следниот и да се осигураме дека ќе ја поминеме групната фаза.Потоа поинаку ќе погледнеме на работите.

fcbayern.de: Следен предизвик е саботната пресметка со Нирнберг.Колку е тешко да се адаптирате на Бундеслигата после започнувањето на ЛШ?

Ван Бајтен: Шампионската Лига е секогаш посебна,но секогаш треба да можете да се рефокусирате на домашното првенство.Ние сме професионалци и ќе го сториме тоа.Ние не сме лидери на табелата и знаеме дека  саботниот натпревар е дерби.

Лука Тони ќе му биде понуден на Милан

Никој не го сака

Никој не го сака

За италијанскиот голгетер нема повеќе место во тимот на Баерн Минхен,па затоа во јануари најверојатно ќе им биде отстапен на росоњерите.

Според Билд, раководството на Баерн вложува големи напори за што поскоро да се ослободи од услугите на Лука Тони.Играчот кој во 2007 година се пресели на Алианц Арената од екипата на Фиорентина,сезонава не е на листата на играчи на кои смета тренерот Луис Ван Гал па затоа во јануари Тони ќе му биде понуден на Милан.Искусниот фудбалер сака престојнава сезона да игра во некој клуб за да може да се избори за место во италијанскиот национален состав кој ќе настапува на Мундијалот следното лето.

Сепак во моментов,од една страна росоњерите имаат поголеми грижи отколку да ангажираат играч плус, но од друга страна пак, доколку Марко Бориело не се опорави од повредата или ако Хунтелар не успее да се вклопи во играта на миланскиот клуб,би можеле сериозно да размислат за понудата на баварците.

Коларов интересен за челниците на Баерн

И тој стана мета на Баерн

И тој стана мета на Баерн

Баерн Минхен се приклучи на листата на клубови кои се заинтересирани за потписот на дефанзивецот на Лацио-Александар Коларов.

И по завршувањето на официјалниот преоден рок на фудбалскиот пазар,шпекулациите околу можните трансфери не запираат.Имено,баварскиот гигант продолжува со потрагата по квалитетен одбранбен фудбалер а погледите  овој пат се насочени кон 23-годишниот Александар Коларов,кој според  управата на Баерн,би бил добар не само во одбраната туку би бил од голема помош и во офанзивниот дел од играта.

Сепак,српскиот интернационалец  има договор со бјанконерите кој истекува во 2012 година со плата од 250 000 евра по сезона,а освен Баерн Минхен за него покажа интерес  и големата тројка од Италија-Јувентус,Интер и Милан.

Макаби Хаифа 0-3 Баерн Минхен

Ван Бајтен и Милер им пресудија на израелците

Радост за супер-стартот

Радост за супер-стартот

Четирикратниот освојувач на престижната ЛШ, Баерн Минхен,новата сезона ја започна одлично-со победа од 3:0 над израелскиот претставник Макаби.

Иако фудбалерите од Минхен играа офанзивно со 4-3-3 формација и ја имаа иницијативата во целото прво полувреме,сепак  не можеа да го скршат отпорот на домаќините.Конечно во 64-та минута белгискиот интернационалец Даниел Ван Бајтен со неговиот погодок  го отвори резултатот.

Во 85-та минута 20-годишниот Томас Милер зголеми на 2:0,а само 3 минути подоцна Милер уште еднаш поентираше за конечни 3:0.

Другиот меч од оваа група Јувентус- Бордо завршри 1:1,па затоа Баерн Минхен уште на стартот ја зафати првата позиција во групата А.

Vodpod videos no longer available.

Мабаки Хаифа-Баерн Минхен 0:3 (0:0)
Макаби Хаифа: Davidovitch – Meshumar (Rafaelov 74), Teixeira, Keinan, Marsilela – Boccoli, Kayal (Arbaitman 68) – Golasa, Katan, Ghadir (Osman 68) – Dvalishvili
Баерн Минхен: Butt – Lahm, Van Buyten, Badstuber, Pranjic – Müller, Tymoshchuk, Schweinsteiger – Robben (Ottl 77), Olic (Sosa 86), Ribéry (Gomez 64)
Замени: Rensing, Breno, Braafheid, Altintop
Судија: Mr. Skomina (Slovenia)
Публика: 38 789
Голови: 0-1 Van Buyten (64), 0-2 Müller (85), 0-3 Müller (88)
Жолти картони: Boccoli / Ribéry, Lahm

Баерн и Рафиња….се наближува ли нов трансфер???

ќе стане ли наскоро црвен?

ќе стане ли наскоро црвен?

„Нема да има голема продажба на играчи бидејќи немаме потреба од тоа“ вели спортскиот директор на Шалке Клеменс Тоние,и навести дека Шалке во зимскиот период не се приморани да ги продаваат играчите.Нo останува фактот дека Шалке се наоѓа во голема финансиска криза,што беше потврдено и од страна на тренерот Феликс Магат.

„Нема подобар дефанзивец во Бундеслигата од него“ го пофалува Магат.„Ако игра добро,може да биде конкурентен и за во Барселона“

„Со 35 милиони од Барса би бил презадоволен“

Сумата секако неможе да биде сватена сериозно,тоа е секако само со цел да се добијат што повеќе пари за Рафиња.Во секој случај Магат очекува повик до Баерн ако Рафиња продолжи да игра добро како до сега.

„Ако продолжи со истито перформанс,Баерн ќе се јават“

Рафиња беше депресиран поради тоа што тој уште во летото сакаше да направи траснфер,а преминот во Баерн беше откажан при крајот на август.

Рафиња и Баерн:станува се „пожешко“…

Категории:Баерн Минхен